Email: janwe7@seznam.cz

Francouzská obrana

Francouzská obrana

Úvod ke každému našemu zahájení, které bylo vybráno do repertoáru zahájení, tvoří zajímavý článek, který o tomto zahájení sděluje něco, co by nám mohlo pomoci v jeho rychlém osvojení.

Úvodem do francouzské obrany bude část textu z knihy autorů Dufek, Chytílek s názvem Bijte francouzskou! Kniha, která vyšla již v roce 1998 a je již dávno rozebrána, má stále šachistům co říci o samotném zahájení, ale je i zábavným čtením o šachu jako takovém. Následující text je volná citace textu z prvního dílu knihy.

C 01 O dědečkovi, který měnil, až přišel k velkému jmění

Jistě si všichni pamatujete vaši velmi důležitou partii. Hrajete se silnějším soupeřem, ke štěstí a naplenění vašich představ vám stačí soupeři „uloupnout“ alespoň část bod. Mnohým by stačila i čtvrtina. S tím ale pravidla nepočítají (zatím). Proto měníte a měníte, až vám zbude kromě horší pozice i něco navíc. Kromě zkušeností „takhle příště ne“ k tomu soupeř přibalí vaše oči pro pláč. Přes všechny tyto argumenty má výměnná varianta francouzské obrany značnou remisovou pověst. Kdyby to byla 100% pravda, nezvolil by ji v několika partiích i Kasparov, který zrovna nemá pověst remízového krále, ale spíše pouličního rváčce. Samotná varianta samozřejmě bílému nemůže přinést výhodu, musí nahodit černému jakousi udičku, na kterou se „francouzská“ rybka chytne.

Naše volby padla na variantu s izolovaným pěšcem bílého.

  1. e4 e6 2. d4 d5 3. exd5 exd5 4.c4!?

Ne každému je po mysli izolovaný pěšec v centru, obzvlášť v této specifické pozici (otevřený sloupec e).

Základní myšlenku lze shrnout takto:

Nejproblematičtější figurou černého je dosti paradoxně opět střelec c8, jehož jediné uplatnění je na g4. Toho bílý může využít dvěma způsoby:

  • Jf3, h3, g4, a Jf3-e5 při Sg6
  • Jge2, pěšec f2-f4-f5, Jg3 při Sh7.

Druhá metoda mi připadá perspektivnější, avšak i riskantnější, poněvadž pro uskutečnění svých záměrů musí mnohdy bílý sáhnout nejen po pěšci g2 tahem g2-g4, ale navíc dělá kříž nad svým izolovaným „hrdinou“ d4.

Bílý se nesnaží dát hned černému mat, jen sbírá jako pilná včelička med poziční výhody, který nakonec promění v celý bod.

Výměnná francouzská s 4.c4

Bílé: Miezis, Černé: Krivonosov, Výsledek: 1-0, Zahájení: C 01

Stáhnout pgn   Kopírovat PGN do schránky